Projekt systemowy
Gminny O¶rodek Pomocy Spo³ecznej w Pucku od lipca 2008 roku
realizuje projekt systemowy „Podejmujê nowe wyzwania – idê do pracy”
wspó³finansowany ze ¶rodków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Spo³ecznego
Program Operacyjny Kapita³ Ludzki 2007-2013,
Priorytet VII Promocja integracji spo³ecznej,
Dzia³anie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji,
Podzia³anie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez o¶rodki pomocy spo³ecznej.
EDYCJA 2010
Projekt jest skierowany do kobiet i mê¿czyzn korzystaj±cych z pomocy GOPS w Pucku, maj±cych wiele nak³adaj±cych siê problemów stanowi±cych o zagro¿eniu wykluczeniem spo³ecznym, z których g³ównym jest bezrobocie lub zbyt niskop³atna praca.
Celem g³ównym projektu jest integracja spo³eczna i stworzenie warunków do podejmowania aktywno¶ci zawodowej klientów GOPS w Pucku i ich otoczenia oraz zapobieganie wykluczeniu spo³ecznemu rodzin wymagaj±cych wsparcia.
Cele szczegó³owe skierowane zarówno do kobiet jak i do mê¿czyzn, to:
- nabycie wiedzy w zakresie poruszania siê na rynku pracy,
- wzmocnienie psychologiczne,
- zdobycie lub podniesienie kwalifikacji zawodowych u³atwiaj±cych podjêcie lub zmianê zatrudnienia,
- podniesienie umiejêtno¶ci wychowawczych i spo³ecznych,
- wzrost umiejêtno¶ci autoprezentacji,
- kszta³towanie poczucia odpowiedzialno¶ci i obowi±zkowo¶ci,
- wzmocnienie psychologiczne otoczenia osób wykluczonych spo³ecznie i zagro¿onych wykluczeniem spo³ecznym.
Wobec uczestników stosujemy minimum trzy instrumenty aktywnej integracji.
INSTRUMENT AKTYWIZACJI SPO£ECZNEJ:
- organizacja i finansowanie poradnictwa specjalistycznego oraz udzielenie informacji o prawach i uprawnieniach s³u¿±cych przywróceniu samodzielno¶ci ¿yciowej, w tym powrotu na rynek pracy. Poradnictwo odbywa siê w formie dy¿urów specjalisty - prawnika – w Punkcie Informacyjno Doradczym z siedzib± w GOPS. Porady prawne dotycz± zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego i opiekuñczego, prawa cywilnego oraz innych zagadnieñ prawnych maj±cych wp³yw na funkcjonowanie rodziny;
- organizacja i finansowanie poradnictwa i wsparcia indywidualnego i grupowego:
- warsztaty psychospo³eczne – w ich zakresie przeprowadzany jest trening komunikacji interpersonalnej, radzenie sobie ze stresem oraz umiejêtno¶æ rozwi±zywania konfliktów – negocjacje i mediacje. Po zakoñczeniu warsztatów w formie grupowej ka¿dy uczestnik odbywa konsultacje indywidualne z psychologiem, w ramach których sporz±dzona jest u ka¿dego diagnoza problemów oraz porady, jak sobie z nimi radziæ, itp.;
- warsztaty aktywizacji zawodowej - w ich zakresie przeprowadzany jest trening aktywizacji zawodowej obejmuj±cy m.in. okre¶lenie preferencji zawodowych, kwalifikacje, umiejêtno¶ci oraz cechy charakteru, które mog± pomóc w dokonaniu w³a¶ciwego wyboru przysz³ej pracy, wygl±d i zachowanie kandydata - przysz³ego pracownika, oczekiwania pracodawców i pracobiorców, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, sposoby poszukiwania pracy, zasady pisania ¿yciorysu (CV), listu motywacyjnego, oferty w³asnej, przygotowanie do negocjacji z pracodawcami. Warsztaty aktywizacji zawodowej obejm± tematykê zarz±dzania czasem, autoprezentacjê oraz wiza¿ i stylizacjê.
INSTRUMENT AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ: organizacja i sfinansowanie us³ug wspieraj±cych doradcy zawodowego w formie konsultacji indywidualnych, w ramach których z ka¿dym uczestnikiem projektu zostaje sporz±dzona diagnoza ich sytuacji, okre¶lenie potencja³u zawodowego oraz sporz±dzenie indywidualnego planu dzia³ania i wytyczenie ¶cie¿ki zawodowej.
INSTRUMENT AKTYWIZACJI EDUKACYJNEJ: Instrument ten jest realizowany w formie szkoleñ i kursów zawodowych. Typ/rodzaj/ planowanych kursów i szkoleñ ostatecznie jest wybrany przez uczestników i uczestniczki projektu wg ich indywidualnych zainteresowañ i predyspozycji oraz potrzeb na rynku pracy.
Uczestnicy projektu w pierwszej kolejno¶ci koñcz± warsztaty psychospo³eczne i aktywizacji zawodowej, a nastêpnie po konsultacjach indywidualnych i wytyczeniu ¶cie¿ki zawodowej wybieraj± kurs/szkolenie który chc± ukoñczyæ.
INSTRUMENT AKTYWIZACJI ZDROWOTNEJ: Sfinansowanie badañ profilaktycznych w zwi±zku z mo¿liwo¶ci± podjêcia zatrudnienia dla uczestników projektu, którzy otrzymaj± propozycjê pracy lub bêdzie to niezbêdne w celu podjêcia praktyk szkoleniowych.
Trzecia edycja projektu jest kontynuacj± dzia³añ rozpoczêtych w roku 2008. Projekt w latach ubieg³ych ukoñczy³o 93 Beneficjentów Ostatecznych, w bie¿±cym roku kolejna grupa liczy 38 osób. Ca³a tegoroczna grupa uczestników ukoñczy³a ju¿ warsztaty tematyczne i konsultacje indywidualne ze specjalistami. Trwa realizacja kursów i szkoleñ zawodowych dla uczestników projektu.
Projekt jest realizowany na ³±czn± kwotê 449.359 z³, w tym 43.813 z³ ¶rodki w³asne.
Klientów GOPS w Pucku chêtnych do udzia³u w projekcie w roku 2011 zapraszamy do zg³aszania siê u pracowników socjalnych wg rejonów lub pod nr tel. 58 673 56 13.